FB Úraz v MHD? I zde máte nárok na odškodnění | Vindicia s.r.o.
Vypnout Preloader

Nasedli jste ráno do autobusu či tramvaje, které vás měly v pořádku dopravit do školy nebo do práce? Pokud se tak nestalo a vaše cesta skončila bouračkou, máte samozřejmě nárok na odškodnění. Jak na kompenzaci po nehodě v prostředcích MHD? Poradíme v tomto aktuálním blogu. Můžete získat i přes milion!

Odškodné většinou nabízí dopravní podnik

Stala se nehoda – ať už jsou následky velmi vážné, nebo jde jen o zlomeniny, poškození či pozůstalí mají nárok na odškodnění. Vůbec je přitom nemusí zajímat řidič a jeho případné zavinění – odškodnění jde totiž ze strany dopravního podniku, respektive z jeho pojistky. „Je tím zaručeno, že bude dostatek peněz na odškodnění všech poškozených. Kdyby měl například 30 vážně zraněných cestujících odškodňovat řidič, jehož vážným pochybením se nehoda stala, nebylo by reálné peníze získat,“ uvádí Tomáš Beck, expert na odškodnění ze společnosti Vindicia.

Pozor na nízké částky

Dopravní společnosti odškodnění rády řeší hromadně se všemi dotčenými a spoléhají se na to, že poškození částku přijmou. Často se to ale nemusí vyplatit. „V Čechách jsme řešili situaci, kdy boural autobus plný malých dětí. Rodičům bylo nabídnuto v podstatě jen symbolické odškodnění v řádu nižších desítek tisíc, ačkoliv některá zranění byla ošklivá. Takový přístup se nelíbil rodičům děvčátka, které zdaleka nemělo nejvážnější úraz. Jako jediní se rozhodli bojovat o adekvátní částku, která by odrážela například i nemateriální újmy. Nakonec pro dcerku získali přes milion,“ vzpomíná na konkrétní případ Beck.

Nový občanský zákoník: více peněz pro pozůstalé

Pokud má nehoda při cestování hromadnou dopravou ty nejhorší možné důsledky, na pozůstalé myslí nový občanský zákoník. Ten vyžaduje vysoké odškodnění pro všechny, kteří ztrátou trpí. Nárok tak mají všichni příbuzní, kteří prokáží, že měli s obětí nehody dobré vztahy. Částky pro přímé příbuzné se pohybují kolem milionu korun, a pokud zde zůstane nezletilé dítě, má nárok na výživné až do 26. roku – pokud studuje.

Jak je to se zraněním, které vznikne v MHD, ale ne při nehodě?

A jak je to v případě, že jste byli zranění v městské hromadné dopravě, ale nikoliv během nehody? V hromadných dopravních prostředcích je někdy pěkná tlačenice, takže může lehce dojít k úrazu. Třeba tím, že někdo někomu omylem šlápne na nárt nebo ho nešťastně uhodí taškou. „V takovém případě poškozený musí vše nahlásit řidiči, ten přivolá Policii ČR a ta již případ řeší, aby označila viníka. Zde je odškodnění složitější, neboť se odškodňuje proti viníkovi a dle jeho finančních možností,“ říká Beck. Může se ovšem stát, že zranění vznikne v souvislosti s jízdou – třeba když řidič prudce zabrzdí a cestující se praští do hlavy. I následky tak smolných událostí se občas musí léčit dlouhé dny. Zde musí poškozený získat potvrzení o úraze, který se stal v daný den, v konkrétním spoji a odškodnění se vede proti dopravnímu podniku v rámci jeho pojištění odpovědnosti. Zde má poškozený nárok na všechny újmy – bolestné, ztrátu na výdělku, cestovné, ošetřovné, ztížení společenského uplatnění či psychickou újmu.

A speciální tip? Dejte si pozor na zranění, která se mohou objevit až s větším zpožděním, nicméně s nehodou v MHD souvisí. Typicky se jedná například o bolesti krční páteře. A výjimkou nejsou ani psychické problémy, kdy mohou mít poškození například obavy z cestování autobusem. Jejich život to zajisté omezuje - a i to by mělo být adekvátně odškodněno.


Sdílet článek s přáteli / kolegy: