FB Srážka vlaků v Pardubicích: jste zranění? Vindicia vám poradí, jak získat odškodnění
Vypnout Preloader

V noci na 6. června bohužel došlo nedaleko Pardubic k vážné železniční nehodě, kdy do sebe čelně narazily dva vlaky. V osobním zemřeli čtyři lidé a místní nemocnice pomáhaly ošetřit řadu zraněných.

Náš expert Tomáš Beck proto rychle shrnuje, na co mají poškození nárok a co dělat, aby peníze skutečně získali:


Práva zraněných cestujících:

Zranění mají rozhodně právo na odškodnění. To se skládá z několika položek – bolestného, které kompenzuje bezprostřední následky zranění a třeba nepohodlí při zákrocích a hospitalizaci. Zahrnuje cestovné, kdy za zraněným jezdí jeho blízcí do nemocnice, dále ošetřovné a nákup zdravotních pomůcek. A případné ztížení společenského uplatnění, kdy rok po ustálení stavu člověka zranění jakkoliv omezuje. A to třeba i tím, že nemůže vykonávat oblíbený sport.

Při této nehodě přišli bohužel čtyři lidé o život. Právo na kompenzaci mají i jejich blízcí – nejde přitom jen o nejbližší rodinu, ale i o kamarády a dobré známé, kteří prokážou, že měli se zesnulým výborné dlouhodobé vztahy.

Na co má nárok posádka?

Co se týká vlakové posádky obou vozů, v případě zranění se věc řeší jako pracovní úraz. To znamená, že má člověk právo nejen na bolestné, cestovné a kompenzaci ztížení společenského uplatnění, ale například i na jinou pracovní pozici, pokud už zraněný není schopný vykonávat identickou práci. Plat zůstává stejný. Ve hře jsou i různé trvalé renty či odstupné s 12 platy, pokud se podobná pozice pro poškozeného nepodaří najít.

Co mají poškození konkrétně dělat?

Jak by měli zranění postupovat? Především si od doktorů nechat potvrdit do lékařských zpráv, že byli účastníky této nehody. Svá zranění by měli sami zdokumentovat, a to třeba i pouhé modřiny. Následně by okamžitě měli kontaktovat svého dopravce s žádostí o odškodnění. Všichni dopravci jsou ze zákona pro tyto případy pojištěni. Doporučujeme kontaktovat i experty na odškodnění, kteří pomohou s právní stránkou věci a dohlédnout na vypracování adekvátního lékařského posudku podle metodiky Nejvyššího soudu, která je pro poškozené nejvýhodnější. Pozor, ze zkušenosti víme, že když lidé řeší odškodnění po vlastní ose, domohou se jen třetiny částky, na kterou mají nárok.


To, aby si lidé nechali svou účast na nehodě potvrdit, doporučujeme i těm, kteří akutně žádné potíže nepociťují. Poměrně dost problémů se objevuje až s delším časovým odstupem od samotného železničního neštěstí – například traumata a jiné psychické problém, popřípadě bolesti hlavy a krční páteře. I zde vzniká nárok na odškodnění. Je třeba prokázat původ potíží a potvrzení o účasti na nehodě zde hodně pomůže.

Tomáš Beck, odborník na odškodnění společnosti Vindicia.

Pokud potřebují média podrobnější vyjádření, nebo jste jedním z poškozených a chcete radu, neváhejte se na Tomáše obrátit s dotazem. S kontaktem počítá a jeho telefon je +420 605 921 823.


Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)


Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!

Naši odborníci vám nezávazně poradí.

Vindicia

www.odskodnime.cz

Telefon: +420 605 921 823

Mail: info@odskodnime.cz


Sdílet článek s přáteli / kolegy: