FB Psychická újma: nárok na odškodnění uznal i Ústavní soud, dosáhnout může statisíců | Vindicia s.r.o.
Vypnout Preloader

Dopravní nehoda na silnici, železniční neštěstí, ale i pracovní úraz mohou mít nejen fyzické následky. Podle zkušeností společnosti Vindicia, která se specializuje na odškodnění, se s psychickými problémy potýká asi 75 % obětí dopravních nehod a polovina zaměstnanců, kteří bojují s následky pracovního úrazu. Mají nárok na kompenzaci následkých duševních potíží, což svým verdiktem potvrdil i Ústavní soud. Částka odráží závažnost psychických problémů, může se vyšplhat i na miliony.

Psychické potíže nejsou na rozdíl od fyzických zranění vidět, život obětí dopravních nehod či pracovních úrazů však mohou ztěžovat dlouhá léta. Poškození mají nárok na adekvátní kompenzaci. „Odškodnění je zcela určitě na místě už z toho důvodu, že pokud chtějí lidé své psychické problémy řešit, často musí sáhnout hlouběji do kapsy. Psychoterapie bývají zpravidla nákladné a dlouhodobé, aby dávaly smysl, musí být navíc pravidelné,“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Dopadům na psychiku čelí podle jeho odhadu asi 60 procent klientů, jejichž případy Vindicia řeší. Podle firmy navíc mnoho lidí vnímá psychické problémy jako stigma a na začátku je popírá. S následky začnou bojovat, až když jsou potíže značné.

Poškození mají hrůzu z toho, že se objeví na veřejnosti

Projevy psychického traumatu se mohou výrazně lišit – od úzkosti spojené s opětovným cestováním vlakem nebo autobusem, až po psychického strádání se za stávající interpretace ocitlo v podobě „další nemajetkové újmy“ právě mezi jednorázovou náhradou bolesti a částkou, která kompenzuje trvalý stav. Co to znamená v praxi? „Měli jsme klientku, která po velmi vážné autonehodě přišla o nohu a dlouho bojovala o život, následně pak o znovuzískání samostatnosti. Samozřejmě pak byla velmi traumatizovaná. Částka, kterou jsme pro ni získali, zahrnuje bolestné, tedy bezprostřední následky nehody a jejich léčbu. Odrazila také to, jak se už natrvalo snížila kvalita jejího života. A získala také částku, která kompenzuje psychické potíže, které prožila a její velice obtížnou cestu zpátky do života,“ vysvětluje Beck z Vindicia

U psychických problémů je postup následující: v rámci bolestného je duševní trauma odškodněno jednorázovou částkou ve výši několika desítek tisíc, která odráží např. šok po nehodě. Vyšší částkou je kompenzována déle trvající psychická újma, která je zahrnuta do odškodnění ztížení společenského uplatnění.


Sdílet článek s přáteli / kolegy: