FB Bouračka v cizině: tipy, jak na odškodnění | Vindicia s.r.o.
Vypnout Preloader

Dlouho jste se těšili na zahraniční dovolenou, váhali jste nad tím, zda v době epidemie covid-19 vůbec nějak pojedete…. a když jste nakonec přece jen vyrazili, k obrovské smůle vás za hranicemi zastavila nehoda. Co ale dělat, abyste i v takové situaci získali odškodnění? Zatímco postup v Česku už jsme podrobně probrali, pro nehody v zahraničí se kroky liší. Co je zde zcela zásadní? Dobrá příprava, tedy kvalitní pojištění. Vindicia a její expert Tomáš Beck připravili tipy, jak řešit odškodnění u nehody v zahraničí.

Zřiďte si pojištění na cesty

V případě odškodnění je důležité oddělit plnění z cestovního pojištění od odškodnění, které jde ze strany viníka nehody. U cestovního pojištění se vyplatí dát si práci s hledáním solidního poskytovatele. „V praxi se často setkáváme s tím, že se lidé spolehnou například na cestovní pojištění, které nabízí třeba vydavatel kreditní karty. Pokud pak pojištěnec řeší nastalý problém, v mnoha případech se nestačí divit, že zrovna jeho potíže spadají do výjimky, na kterou se pojištění nevztahuje. Vždy radíme, aby si turista velmi dobře prostudoval podmínky své pojistky – hlavně výjimky a výluky míst, kde se pojištění nevztahuje, tedy rizikové lokality. A pokud váhá, raději ať si připlatí za klasické pojištění na cesty. Jedná se o pár korun navíc, které ale mohou být klíčové pro výši odškodnění,“ zdůrazňuje Tomáš Beck. Doporučuje také připojištění s ohledem na důvod cesty.

Informujte se, jaká platí pravidla pro odškodnění při nehodě

V zemích Evropské unie platí, že je klient odškodňován ze strany viníka, ale bohužel za podmínek státu, kde došlo k nehodě. Je tak jasné, že je třeba znalost cizích zákonů a problémy často dělá i jazyková bariéra. V takové případě se vyplatí ihned vyhledat odbornou pomoc, neboť proces odškodnění je daleko složitější než v Česku. Pokud se vše vyřeší, poškozený čerpá odškodnění jak ze strany viníka, tak ze svého cestovního pojištění a ještě z případné své soukromé úrazové pojistky. Pozor na promlčecí lhůty! Ty se řídí pravidly daného státu.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte!

Nehoda znamená velký šok, kterého se bohužel kdekdo snaží zneužít. Pozor tedy na to, abyste v takovém stavu nepodepsali dokumenty, které vám mohou šanci na odškodnění značně snížit. Nikdy nepodepisujte nic, čemu dokonale nerozumíte. Tím spíše ne, pokud se na vás někdo snaží vyvinout nátlak.

Pokud jste v nouzi, a například neznáte dobře jazyk a legislativu země, neváhejte se obrátit na české zastupitelské úřady, které vám pomohou. „Pokud pro vás nevýhodné dokumenty podepíšete, může se stát, že nevědomě uzavřete dohodu a zřeknete se odškodnění ze strany viníka a jeho pojišťovny. Může se dokonce stát, že takto přijmete vinu za celou nehodu a kompletní odškodnění druhé strany půjde z vašeho povinného ručení. A to bez ohledu na to, že poškození jste ve skutečnosti vy,“ varuje Beck.

Schovávejte si veškerou dokumentaci

Platí to, co pro každý případ, kdy požadujete odškodnění. Schovávejte si veškeré lékařské zprávy, posudky, informace o nutných opravách vozu či o nákladech na cesty do nemocnice. Při nehodách v zahraničí to rozhodně nepodceňte, protože jen lístek na cestu vlakem kvůli návštěvě zraněného v nemocnici může vyjít na úplně jiné peníze než v Česku.


Sdílet článek s přáteli / kolegy: