FB Nehoda vlaku? Chtějte potvrzení od policie či hasičů, pomůže s odškodněním | Vindicia s.r.o.
Vypnout Preloader

Železniční doprava patří mezi oblíbené, pohodlné a také bezpečné způsoby hromadné přepravy. Přesto se každý rok stanou desítky nehod, které si vyžádají zraněné či dokonce oběti na životech. Jen střetů na přejezdech bylo podle Drážní inspekce za loňský rok 166, o 6 více než v roce 2021. Pokud se jako cestující při podobné nehodě zraníte, máte podle Vindicia nárok na odškodnění.

Ať už jde o střet s vozidlem na přejezdu, srážku vlaků či jen použití rychlobrzdy, které neštěstí zabrání, výsledkem může být těžké zranění. Kompenzace podobných potíží je samozřejmá. „Částku pochopitelně neplatí řidič či strojvedoucí. Dopravci jsou ze zákona pojištěni, takže kompenzace je vyplácena z pojistky. Částky se řídí pravidly pro dopravní nehody. Jeden bod tedy odpovídá vývoji průměrné mzdy a čím je zranění těžší, tím více body je odhodnoceno a tím vyšší je i odškodnění,“ vysvětluje Tomáš Beck, expert na odškodnění z Vindicia.

Podle jeho slov je situace mírně jiná, pokud se zraní i strojvedoucí či průvodčí. „V takovém případě jde o pracovní úraz, kdy při určování kompenzace vstupují do hry i celoživotní renta a podobně,“ uvádí Beck.

Potíže se mohou objevit později, hůře se prokazují U úrazů, které vznikly během nehod autobusů či vlaků, se některé potíže mohou objevit až s delším odstupem. Přitom jsou závažné a život člověka výrazně ovlivňují. „Typicky se jedná o bolesti hlavy a páteře, ty se projeví třeba i měsíce po incidentu. Velmi nepříjemné je například pískání v uších. Mnoho lidí proto ani nenapadne, že by problémy mohly souviset. Přitom takové obtíže samozřejmě komplikují život a zasloužily by si odškodnit,“ říká Beck.


I proto Vindicia doporučuje dva zásadní kroky. „Jakmile to situace a případné záchranné práce dovolí, nechte si od policie či hasičů potvrdit, že jste byli účastníky nehody. A to i v situaci, kdy aktuálně žádné problémy nepociťujete. Potvrzení se vám bude velmi hodit v případě, že by se nárok na odškodnění objevil o něco později. A jestliže opravdu třeba po čtvrt roce zjistíte, že vás bolí hlava, máte potíže se sluchem či vás trápí krční páteř, vyšetřujícího lékaře jasně informujte, že jste byli účastníky nehody a ptejte se, zda je mezi událostí a vaším zdravotním problémem možná souvislost. Pokud ano, trvejte na tom, aby to bylo zaznamenáno v lékařské zprávě. Velmi vám to pomůže získat adekvátní kompenzaci,“ doporučuje Beck.

Samostatnou kategorii představují psychické problémy, kdy mají lidé noční můry, flashbacky či se u nich může projevit obava z cestování veřejnou dopravou. I zde jsou potíže odškodňovány.

Vyplatí se také oslovit pro odškodnění experty, kteří se na kompenzace specializují. „Pamatuji si na případ dvou lidí, kteří se zranili při stejné nehodě na dráze. Zatímco méně zraněný člověk získal s naší pomocí odškodnění převyšující milion korun, druhý se rozhodl postupovat po vlastní ose. Bohužel nezískal ani 50 tisíc korun, přitom jeho zranění bylo vážnější,“ připomíná Beck z Vindicia. Podle zkušeností firmy totiž záleží na detailech postupu, předání dokumentace ve správný čas i správném pořadí podkladů, rovněž na adekvátním ohodnocení všech následků nehody.


Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)


Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!

Naši odborníci vám nezávazně poradí.

Vindicia

www.odskodnime.cz

Telefon: +420 605 921 823

Mail: info@odskodnime.cz


Sdílet článek s přáteli / kolegy: