Vypnout Preloader

Když dojde k úrazu při nehodě či výkonu práce, když se zaměstnání přetaví v nemoc z povolání, nebo lidé zaznamenají jinou škodu způsobenou třetí stranou, má poškozený zpravidla nárok na odškodnění. Často se však stává, že si lidé své nároky neuplatní v plné míře nebo dokonce vůbec. Nejde přitom jen o neinformovanost, ale také o špatné porozumění celému procesu, předsudky, a hlavně - o strach. My ve Vindicia s tím máme dlouhodobé zkušenosti - na různé obavy a omyly narážíme neustále. V následujícím textu si rozebereme nejčastější chyby, které lidé při žádosti o odškodnění dělají, a jak se jim vyhnout.

"Nebudu dělat problémy"

Mnoho lidí si odškodnění nespojuje se spravedlností, ale s konfliktem. Mají obavu, že si proti sobě poštvou zaměstnavatele, kolegy, nebo že působí jako potížkači. Tento přístup je ale škodlivý."Odškodnění není dar. Je to nárok vyplývající ze zákona, který má poškozenému pomoci dostat se alespoň zčásti zpět do původního stavu - fyzického, psychického i finančního. Pokud ho neuplatníte, těžce snášíte důsledky zranění sami, zatímco viník nenese odpovědnost," říká náš expert Tomáš Beck. Zákon vás jednoduše chrání. Využiije toho.

"Stejně bych nic nezískal/a"

Často slýchaný omyl. Lidem přijde, že když už například dostali nějakou nemocenskou nebo dělá zaměstnavatel všechno "jak má", že už není co řešit. Ve skutečnosti však může být nárok na další položky odškodnění. Bolestné, ztížení společenského uplatnění, náhradu ušlého výdělku, věcí škodu (například zničené oblečení), náklady na léčení a dopravu nebo právnické služby, pokud byly potřeba. Praktický příklad: člověk po pracovním úrazu zůstane doma tři měsíce. Dostává nemocenskou, ale to není plná náhrada příjmu. Pokud se neobrátí na zodpovědnou osobu nebo pojišťovnu, může přijít o desetitisíce korun.

Spravedlnost - Odskodnime.cz

"Nevím, kam se obrátit"

Neznalost, kam se obrátit, je další častou překážkou. Lidem se situace zdá složitá, mají strach z právních pojmů, z pojišťoven, z dokumentace. Často tak rezignují. Řešení? Existuje mnoho specializovaných organizací a advokátních kanceláří, které nabízejí konzultace zdarma. Stačí dohledat kontakt, poslat e-mail nebo zavolat. Velmi pomáhá také odborová organizace, pokud jste jejím členem. My ve Vindicia rádi a ochotně poradíme - konzultace je zdarma, nemusíte se bát, že byste cokoliv platili. Když se s námi poté rozhodnete spolupracovat, funguje to tak, že dostaneme odměnu až z vymožené částky. Nemusíte se proto vůbec bát, že něco ztratíte. Neodškodníme? Neplatíte.

"To přejde, nic se mi vlastně nestalo"

Další nebezpečný omyl. Lehčí zranění či bolesti lidé zlehčují, nechtějí s tím "otravovat" lékaře. Tím si ale komplikují situaci, pokud se bolest později vrátí nebo zhorší. Bez lékařské dokumentace se odškodnění špatně prokazuje. Každé zranění nebo bolest by měla být zaznamenána, i když se zdá malicherná. Neznamená to, že musíte po někom hned požadovat peníze – ale mět důkazy je klíčové. Lidé mávají rukou i nad psychickými problémy, jenže i ty mohou časem velmi znepříjemnit život a zaslouží si odškodnit.

"To si budu vyřizovat sám/a"

Snaha zvládnout všechno bez pomoci je ušlechtilá, ale ne vždy efektivní. Proces odškodnění zahrnuje právní normy, lhůty, komunikaci s pojišťovnou nebo zaměstnavatelem, a hlavně – dokazování. Bez praxe může dojít k tomu, že odškodnění bude nižší, nebo dokonce zamítnuto. Právník, poradce nebo zkušený zástupce může vaši pozici velmi posílit. Podle zkušeností Vindicia získá člověk, který se do složitého procesu odškodnění pustí sám, jen asi třetinu částky, na kterou má nárok!

"Mám čas, počkám..."

Odkládání je čalouněný nepřítěl. Zákonné lhůty jsou různě dlouhé, ale většinou platí, že se nároky musejí uplatnit do tří let od vzniku škody nebo doby, kdy jste se o škodě dozvěděli. V případě pracovního úrazu se lhůta může ještě krátit. Navíc s časem mizejí svědci, dokumentace a důkazy. Pojišťovny často spoléhají, že poškozený nebude dost aktivní nebo věcně připraven. Každý měsíc zpoždění tak může znamenat ztrátu peněz.

"Stejně mi nikdo neuvěří"

Pocit bezmoci je v případě zranění čistý reflex. Pokud se situace stala bez svědků, nebo naopak v kolektivu, kde vládne strach, je těžké se prosadit. Ale ne nemožné. DŮkazní břemeno není jen na vás. Právní zástupce může pomoci se získáním záznamů, svědectví, kamerových záznamů i odborných posudků. Je důležité nebýt na to sám a věřit, že spravedlnost není nedosažitelná.

Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)


Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!

Naši odborníci vám nezávazně poradí.

Vindicia

www.odskodnime.cz

Telefon: +420 605 921 823

Mail: [email protected]


Sdílet článek s přáteli / kolegy: