Měli jste trošku smůly a patříte mezi asi 40 tisíc lidí, kteří každoročně skončí s úrazem, který se stal v zaměstnání? Pokud se nejednalo jen o oděrky, ale o delší výpadek, pak je třeba se bavit o dorovnání mzdy při pracovním úrazu. Člověk, který nemůže naskočit zpátky do firmy a leží v nemocnici, samozřejmě musí dál platit své osobní finanční závazky. Kdyby o příjem přišel, mohlo by to znamenat dokonce i pád do dluhové spirály a velkého osobního neštěstí. I proto je tu náhrada mzdy při pracovním úrazu. Co si ale pod tím představit a jakým pravidlem se výpočet náhrady mzdy při pracovním úrazu řídí?
Mzda při pracovním úrazu: systém vás v tom nenechá
Jako vždy nejlépe poslouží jednoduchý případ, celý systém „náhrada mzdy při pracovním úrazu“ si ilustrujeme na případu pana Jana Nováka. Ten pracoval jako letecký dispečer, ovšem jednoho dne mu v zaměstnání spadlo na hlavu špatně upevněné stropní světlo. Sanitka ho okamžitě zavezla do nemocnice a diagnóza zněla vážný otřes mozku a lehké krvácení do mozku. Prognóza sice byla dobrá, ovšem návrat do práce samozřejmě v nejbližších týdnech nepřicházel v úvahu. Jak se v takovém případě řešila mzda při pracovním úrazu?
Prvních 14 dní platil nemocenskou klasicky zaměstnavatel, a to ze 60 %. 40% dorovnání se žádá na pojišťovně. Náhrada mzdy při pracovním úrazu se pak řeší následovně: vyplácení přechází na Českou správu sociálního zabezpečení od 15. dne. Ta opět posílá 60 % mzdy. A zbylých 40 % mzdy při pracovním úrazu platí pojišťovna zaměstnavatele.
Pracovní úrazy mzda – zásadní pojem
Právě tento systém je důležitý. Pan Novák měl jako dispečer příjem 100 tisíc korun hrubého. Konkrétní výpočet náhrady mzdy při pracovním úrazu proto bude následující: 60 tisíc korun mu pošle sociální úřad a zbylých 40 tisíc, tedy 40 %, zaplatí pojišťovna. To Vindicia, která je expert na odškodnění, zdůrazňuje. Mnoho lidí si totiž stále myslí, že kompenzaci platí ze své kapsy zaměstnavatel. Pracovní úraz a náhrada mzdy jsou v Česku jasně spojeny a systém se snaží lidi, kteří se ocitli v problémech, podržet.
Další tipy pro odškodnění najdete na našem blogu :-)
Chcete bezplatnou radu? Kontaktujte nás!
Naši odborníci vám nezávazně poradí.
www.odskodnime.cz
Telefon: +420 605 921 823
Mail: [email protected]